Aplikacje biurowe
Wymieniając przydatne i powszechnie używane programy nie można pominąć wszelkich aplikacji oraz pakietów biurowych. Są one bardzo chętnie wybierane zarówno do użytku domowego, jak i korporacyjnego – w firmach czy urzędach.
Koncern Microsoft dominuje na tym rynku dość niepodzielnie, głównie dzięki powiązaniu swojego pakietu Office z systemem Windows. Każdy nabywca Windowsa może przez jakiś czas używać testowej wersji pakietu, a potem może z niego zrezygnować lub kupić licencję na dalsze korzystanie.
Nie brakuje również osób, które instalują Office niezgodnie z prawem, w oparciu o powielany wielokrotnie klucz zdobywany w internecie lub od znajomych. Osoby, które chcą działać zgodnie z prawem, a równocześnie nie płacić firmie z Redmond za programy biurowe, mogą sięgnąć po bezpłatne alternatywy.
Najważniejszą z nich jest OpenOffice – wpierw rozwijany przez programistów z Oracle, a potem oddany międzynarodowej społeczności z The Apache Software Foundation. Pakiet ów oferuje funkcje zbliżone do komercyjnego odpowiednika, choć bywa krytykowany za niższą intuicyjność i zbytnie „ukrycie” niektórych opcji.